Društvo multiple skleroze Zagrebačke županije

PRAVA

Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć i podrška osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće te pomoć i podrška u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.

Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pruža osobni asistent. Uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pruža komunikacijski posrednik, a uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem vida pruža videći pratitelj.

Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent priznaje se osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, koja je navršila 18 godina te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.

Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent ne može ostvariti osoba:

  • koja ostvaruje uslugu pomoći u kući temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
  • kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
  • čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, osim iznimno
  • koja ostvaruje pravo na njegovatelja na temelju drugih propisa
  • koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
  • koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.

Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe priznaje se osobi s oštećenjem sluha drugog, trećeg ili četvrtog stupanja težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, koja je navršila 18 godina te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.

Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe priznaje se gluhoslijepoj osobi koja je navršila 18 godina kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.

Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj priznaje se osobi s oštećenjem vida kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, koja je navršila 18 godina te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.

Pravo na uslugu videćeg pratitelja ne može ostvariti osoba:

  • kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
  • čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi
  • koja ostvaruje pravo na njegovatelja na temelju drugih propisa
  • kojoj član kućanstva može pružiti uslugu pratnje i pomoći u svakodnevnim aktivnostima sukladno njezinim potrebama
  • koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
  • koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.

O pravu na uslugu osobne asistencije rješenjem odlučuje Zavod.

Mjesna nadležnost određuje se prema prebivalištu osobe za koju je pokrenut postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije.

Usluga osobne asistencije može se pružati na temelju:

  • rješenja Zavoda ili
  • ugovora sklopljenog između korisnika i pružatelja usluge.

Na stranicama Hrvatskog zavoda za socijalni rad objavljen je obrazac Zahtjeva za ostvarivanje usluge osobne asistencije koji možete preuzeti ispod teksta.

Prava na ortopedska i druga pomagala

Osobe s multiplom sklerozom mogu ostvariti pravo na ortopedska pomagala, popravak pomagala, rezervne dijelove i potrošni materijal za pomagala. Pomagalo propisuje liječnik specijalist ortoped ili fizijatar, a zahtjev se podnosi na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje u Vašoj blizini. Također, to je mjesto gdje možete detaljno saznati informacije i što Vam je sve potrebno kako bi ostvarili prava na ortopedska pomagala uz nalaz liječnika specijalista. Također, postoji mogućnost posudbe ortopedskih pomagala preko Hrvatskog Crvenog križa i Caritasa pa ukoliko su osobe s multiplom sklerozom u potrebi, mogu se i tamo obratiti.

Pravo na bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući

Sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući (NN 9/21) osigurana osoba s multiplom sklerozom može ostvariti pravo na bolničko liječenje  medicinskom  rehabilitacijom (bolnička medicinska rehabilitacija)  na  osnovi  bolesti, bolesnih  stanja  i  posljedica  ozljeda ako ostvaruje uvjete odobravanja prema Popisu  bolesti bolesnih  stanja  i  posljedica ozljeda za odobravanje bolničke medicinske rehabilitacije.

Osigurana osoba s multiplom sklerozom ostvaruje pravo na bolničku medicinsku rehabilitaciju ako kod bolesti multiple skleroze postoji još jedan od uvjeta – funkcionalno oštećenje određenog stupnja ili/i nemogućnost i neprimjerenost provođenja ambulantne rehabilitacije u specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Početnu bolničku medicinsku rehabilitaciju osoba s multiplom sklerozom može ostvariti kod premještaja s odjela iz bolnice za liječenje akutnih bolesti u specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju. Prema Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja za bolničko liječenje medicinskom rehabilitacijom i fizikalnom terapijom u kući (NN 9/21) i Popisu  bolesti bolesnih  stanja  i  posljedica ozljeda za odobravanje bolničke medicinske rehabilitacije, održavajuću rehabilitaciju osoba s multiplom sklerozom može ostvariti samo s teškim ispadima sustava za kretanje.

Osigurana  osoba  može  iznimno  ostvariti  pravo  na  provođenje  fizikalne  terapije  u  kući  u  slučaju kada je potpuno nepokretna, odnosno teško pokretna zbog, između ostalih,  neuroloških bolesti kao što je multipla skleroza.

Odobravanje bolničke medicinske rehabilitacije predlaže specijalist neurolog ili fizijatar na temelju medicinske dokumentacije, a prijedlog za provođenje fizikalne terapije u kući daje liječnik primarne zdravstvene zaštite na temelju mišljenja i nalaza liječnika specijalista neurologa ili fizijatra.

Turistička pristojba

Turističku pristojbu (temeljem Zakona o turističkoj pristojbi, ne plaćaju osobe s invaliditetom od 70% tjelesnog oštećenja i većim i jedan pratitelj, a što dokazuju odgovarajućim ispravama.

Znak pristupačnosti za osobe s invaliditetom

Znak pristupačnosti omogućava parkiranje vozila kojima se prevozi osoba s multiplom sklerozom na parkirališna mjesta koja su za tu svrhu posebno obilježena. Znak pristupačnosti je valjan u slučaju kada vozilom upravlja ili ako se osoba s multiplom sklerozom nalazi u vozilu s najmanje 60 posto oštećenja donjih ekstremiteta ili utvrđenih 80 ili više posto tjelesnog oštećenja. Zahtjev za izdavanje znaka pristupačnosti se podnosi uredu državne uprave u županiji nadležnom za promet.

Povlastica HAK

Osobe s multiplom sklerozom koje imaju utvrđeno najmanje 50% tjelesnog oštećenja ostvaruju članarinu uz 50% popusta u Hrvatskom autoklubu (osim u modelu Optimum plus). Članovi koji koriste pravo na 50% popusta ne mogu imati dodatnog člana ili koristiti modele Obiteljskog članstva. Za ostvarivanje popusta nazovite Službu članstva na 0800 9987 ili posjetite najbliži autoklub. Za više informacija posjetite web stranicu https://www.hak.hr/clanstvo/ .

Skip to content