Niske temperature, oscilacije tlaka zraka i vlaga mogu uzrokovati različite probleme, naročito kod onih koji se već bore s nekim zdravstvenim stanjima
Dolaskom jeseni stiglo je i hladnije vrijeme, a upravo taj pad temperature ima utjecaj na naša tijela. Dolaskom Genovske ciklone očekuju se obilnije oborine, ali i nagli pad temperature, posebno u unutrašnjosti, piše N1.
No, postoji li nešto što možemo učiniti da se pripremimo za to? Evo što kažu stručnjaci.
Ispadanje kose
“Nagla promjena temperature može opteretiti vlasište i folikule kose, što rezultira ubrzanim ispadanjem kose”, kaže dr. Anil Sharma, liječnik u Sharma Skin & Hair Surgery.
“Ljeti, kada su dani duži, više dlaka može ući u stadij telogena (odmaranja) i zatim otpasti otprilike tri mjeseca kasnije”, objašnjava za The Independent. “Ali kako prelazimo u hladnije mjesece, opadanje kose se povećava jer tijelo radi na očuvanju topline”.
Kako bi se to spriječilo, Sharma savjetuje svima da više njeguju tjeme tijekom hladnoće.
“Također je važno stvoriti cirkulaciju krvi na tjemenu kako bi se pospješio rast kose,” kaže Sharma. “Masirajte vlasište i koristite serum za vlasište koji sadrži sastojke poput centelle asiatice koja pomaže u kontroli proizvodnje sebuma ili mliječne kiseline koja nježno čisti vlasište”.
Također preporučuje konzumiranje lisnatog povrća.
“Manjak vitamina i minerala poput željeza i feritina može pogoršati gubitak kose, dok niske razine vitamina D i B12 također mogu utjecati na rast kose”, objašnjava Sharma. “Stoga, ako se suočite s gubitkom, što je uobičajeno tijekom listopada, važno je u svoju prehranu uključiti mnogo lisnatog tamnozelenog povrća, jaja i masne ribe”.
Loše raspoloženje i manjak energije Neki ljudi pokazuju znakove sezonskog afektivnog poremećaja (SAD) kada se vrijeme iznenada promijeni. “SAD se može manifestirati sa sličnim simptomima kao i depresija, poput lošeg raspoloženja ili nedostatka interesa i uživanja u stvarima u kojima biste inače uživali”, objašnjava dr. Jon Van Niekerk. “Ostali simptomi uključuju razdražljivost, slab seksualni nagon i nedostatak energije”. Ako su promjene načina života – poput redovite tjelovježbe i provođenje više vremena na otvorenom – neučinkovite u liječenju vašeg lošeg raspoloženja, terapije razgovorom mogu pomoći u upravljanju svim povezanim utjecajima, uključujući stres, anksioznost i depresiju, dodaje Van Niekerk.
Pročitajte više na: https://miss7zdrava.24sata.hr/zdravlje/5-fizickih-i-psihickih-promjena-koje-mozete-uociti-kada-dode-hladnije-vrijeme-25771 – miss7zdrava.24sata.hr